Ekonomi

Quebec, küresel yavaşlamanın ortasında rekor bütçe açığı görüyor

OTTAWA – Quebec hükümeti 2024/25 mali yılı için rekor bir bütçe açığı öngörerek bu açığın geçen yıl Kasım ayında yapılan 4 milyar C$’lık tahmine kıyasla önemli bir artışla 11 milyar C$’a ulaşmasını bekliyor. Öngörülen açıktaki artış, küresel ekonomideki durgunluğa ve hükümetin kamu hizmetlerine yatırım yapma taahhüdüne bağlanıyor.

Coalition Avenir Québec (CAQ) hükümeti, yıllık bütçesinde, bütçeyi dengeleme hedefini 2029/30 mali yılına revize ettiğini ve bir önceki hedef olan 2027/28’den bir gecikme olduğunu duyurdu. Kanada’nın nüfus bakımından en büyük ikinci eyaleti olan Quebec, ulusal ekonomiye yaklaşık %20 oranında katkıda bulunarak önemli bir rol oynamaktadır.

Sıkılaşan mali koşullar ve yavaşlayan büyümenin etkisi çeşitli ekonomilerde daha belirgin hale geldikçe, ekonomik zorlukların 2024 yılının ilk aylarında da devam etmesi beklenmektedir. Kanada Merkez Bankası faiz oranlarını 22 yılın zirvesi olan %5’te tutarken, piyasa yatırımcıları Haziran veya Temmuz aylarında faiz oranlarında olası bir indirim beklemektedir.

Eyalet bütçesi 2024’ün ikinci yarısı ve 2025 yılı için iyimser olup, istikrarlı fiyatların ve iyileşen kredi koşullarının ekonomik toparlanmaya yardımcı olacağını öngörmektedir. Bununla birlikte, 2025/26 mali yılı açığının, geçen Kasım ayında tahmin edilen 2,0 milyar C$’lık açıktan 8,5 milyar C$ ile daha önce tahmin edilenden önemli ölçüde daha yüksek olacağı tahmin edilmektedir.

Quebec için reel GSYİH büyümesinin 2024 yılında %0,6 olacağı tahmin edilirken, bu oran bir önceki tahminde öngörülen %0,7’lik büyümeden biraz daha düşüktür. Büyüme oranının 2025 yılında %1.6’ya yükselmesi bekleniyor. Net-borç GSYH oranının Mart 2024 sonunda %39.0’a ulaşması ve 2025/26 mali yılına kadar artış eğilimini sürdürmesi beklenmektedir. Oranın daha sonra Mart 2029 sonunda sınırlı bir düşüşle %39,5’e gerilemesi bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

savsat-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu